Jak oszczędzać w bankach

monety

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości by oszczędzać pieniądze – można do tego wykorzystać również banki. Od czego zacząć? Czy lokaty to jedyny sposób na oszczędzanie? Jeśli tak, to jaka jest najlepsza lokata bankowa?

Po pierwsze – konto bankowe. Wcale nie musimy za nie płacić. Większość z nas myśli, że darmowe konta bankowe nie są dobrych wyborach, ponieważ zapłacimy za wypłaty z bankomatu oraz transakcje. W rzeczywistości istnieje wiele darmowych kont, których posiadacze rzeczywiście nie ponoszą żadnych opłat. Zazwyczaj będą to konta dla młodych osób, ale nie jest to regułą. Śledź regularnie oferty banków i czytaj blogi poświęcone finansom – wiele z nich będzie miało zestawienia opłacalnych kont.

Wiele banków, w celu przyciągnięcia klientów, prowadzi różne akcje promocyjne. Wiele osób boi się z nich korzystać, ponieważ przeświadczone są o istnieniu haczyka. Tak naprawdę zwykle go nie ma – bankowi zależy po prostu na przyciągnięciu nowych klientów, którzy potencjalnie mogą zostać nimi na wiele lat. O jakich promocjach mowa? Niektóre banki oferują premie pieniężne, karty podarunkowe do rożnych sklepów albo gadżety elektroniczne za założenie konta. Po podpisaniu umowy będziesz najprawdopodobniej spełnić kilka warunków, takich jak zalogowanie się do bankowości online w określonym czasie.

Istnieją oczywiście również lokaty bankowe. Pozwolą one na pewny zarobek i nie musimy się martwić, że stracimy pieniądze. Lokata polega na oddaniu bankowi do dyspozycji naszych pieniędzy w zamian za procent. Z reguły będzie on niski – od 0,5% do 4%. Nasz zysk będzie zależał również od tego, na jak długo chcemy zamrozić pieniądze. Przed założeniem lokaty, przemyśl to dobrze – jeżeli zerwiesz ją przedterminowo, w większości przypadków możesz zapomnieć o zysku. Jaki bank wybrać? Na pewno zdajesz sobie sprawę, że większość z nich będzie twierdziło, że najlepsza lokata bankowa jest właśnie u nich. Bądź jednak uważny i śledź na bieżąco oferty, a na pewno znajdziesz tę korzystną dla Ciebie.