Błyskawiczne pożyczki przez Internet – jakie wybrać i co wziąć pod uwagę?

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu miało problemy finansowe i potrzebowało szybkiego zastrzyku gotówki. Jednym z pierwszych przychodzących do głowy pomysłów jest wówczas pożyczenie pieniędzy od znajomych lub członków rodziny. Nie każdy ma jednak taką możliwość i jedynym rozwiązaniem pozostaje sięgnięcie po pomoc do instytucji pozabankowej. 

Pożyczki oraz kredyty to produkty finansowe, z których korzysta z roku na rok coraz więcej naszych rodaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ wraz z popytem rośnie podaż ze strony podmiotów zajmujących się ich udzielaniem. Obecnie oferta tych przedsiębiorstw jest tak szeroka, że każdy konsument znajdzie coś dla siebie.

Czym jest pożyczka konsumencka?

Pożyczka to jedno ze zobowiązań finansowych, w których pożyczkodawca przekazuje odpowiednią kwotę, a druga ze stron jest zobligowana do jej zwrotu w wyznaczonym terminie wraz z umownymi odsetkami. Pożyczki konsumenckie są udzielane na dowolny cel, a dłużnik nie musi dokumentować, na co wyda otrzymane pieniądze. Najistotniejsze jest bowiem to, czy wywiąże się z umowy i zwróci należność zgodnie z przyjętym harmonogramem. Istnieje wiele rodzajów pożyczek, ale wśród najpopularniejszych od lat królują pożyczki krótkoterminowe, zwane potocznie chwilówkami oraz pożyczki ratalne.

Pożyczka – jak zaciągnąć?

Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się pożyczka przez Internet. Jej niewątpliwym atutem jest to, że można ją uzyskać w pełni zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu, a cały proces przyznawania środków trwa zaledwie kilka minut. Aby sięgnąć po tego typu wsparcie należy złożyć za pośrednictwem strony internetowej pożyczkodawcy wniosek, wyrazić zgody marketingowe, a następnie poczekać na decyzję. Jeśli będzie pozytywna, przelew powinien trafić na konto najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Warto dodać, że formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, a więc wnioskodawca zazwyczaj nie musi przesyłać firmie pożyczkowej żadnych dokumentów, poza tymi, które potwierdzają jego tożsamość. Niepotrzebne są więc deklaracje podatkowe, zaświadczenia od pracodawcy i inne tego typu dokumenty.

Czy warto wziąć pożyczkę?

Z całą pewnością jest to godne rozważenia rozwiązanie jeśli potrzebuje się szybkiej gotówki. Najważniejsze jest to, aby pożyczać rozsądnie i na moment pozbyć się emocji, które mogą wpłynąć na ocenę sytuacji. Trzeba dokonać analizy swoich finansów i zastanowić się, czy spłata pożyczki nie będzie wiązała się z pewnymi problemami. Wszelkie wątpliwości należy rozwiać jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie. W jej treści powinny znaleźć się informacje dotyczące obu stron, parametrów samego zobowiązania, kosztów całkowitych pożyczki, możliwości jej spłaty przed terminem lub po terminie. Pamiętajmy, że umowa pożyczki musi być korzystna dla obu stron i nie może zawierać żadnych niedozwolonych prawnie klauzul, a więc takich zapisów, które działają przeciwko interesom pożyczkobiorcy.