Bruksizm: co to jest, objawy, leczenie zgrzytania zębów

Bruksizm jest dolegliwością, która często stanowi duży problem w diagnostyce i leczeniu. Czym dokładnie jest? Jak można go rozpoznać? Jak prowadzi się leczenie bruksizmu?

Czym jest bruksizm?

Samo słowo „bruksizm” wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza „miażdżenie zębów”. Co to bruksizm?

Pod tym pojęciem znajduje się choroba, która nazywana jest także zgrzytaniem zębów. Polega ona na zaciskaniu szczęk oraz poruszaniu nimi, co powoduje duży nacisk na łuki zębowe i prowadzi do ich stopniowego niszczenia.

Szacuje się, że bruksizm dotyka nawet około 8% osób dorosłych. Częściej występuje w młodszym wieku niż u osób starszych.

Przyczyny i objawy bruksizmu

Lekarze nie są do końca zgodni, co jest przyczyną bruksizmu. Aktualnie najczęściej wskazuje się, że jest to kwestia nadmiernej aktywności układu nerwowego oraz czynników psychologicznych, w tym nadmiernego stresu. Dodatkowo sprzyjają mu bezdech senny, palenie tytoniu, picie alkoholu.

Główne objawy bruksizmu to nadmierne zaciskanie szczęk, co może być powodem pojawienia się dolegliwości jak:
– ból zębów
– starcie szkliwa zębowego
– dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego
– złamania zębów
– wady zgryzu

Bruksizm – metody leczenia

Zgrzytanie zębów można wyleczyć, aby zapobiegać jego konsekwencjom. Jak leczyć bruksizm w gabinecie stomatologicznym i w domu?

Pierwszym krokiem, gdy zauważane są objawy zgrzytania zębów, jest wizyta u stomatologa. Może on wykonać diagnostykę i zalecić odpowiednie leczenie. Polega ono głównie na noszeniu specjalnych szyn i płytek nagryzowych, które osłabiają nacisk. Również konieczne może być leczenie ortodontyczne. Inną metodą jest stosowanie botoksu, który rozluźnia mięśnie żwaczy.

W przypadku dolegliwości jak bruksizm leczenie domowe polega głównie na przestrzeganiu zaleceń specjalisty. Można też prowadzić relaksujące masaże, stosować maści rozgrzewające, ciepłe okłady. Należy też unikać twardych pokarmów, gum do żucia.

Artykuł został napisany przy konsultacji z doktorem dentystą z kliniki stomatologicznej medent w Gliwiach.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*