Myszka gamingowa. Jak wybrać mysz dla gracza i czym powinna się ona wyróżniać?

Mysz do gier ma wszystko to, co normalna mysz – i dużo więcej! Myszki gamingowe oferują taką funkcjonalność i konstrukcję urządzenia, która umożliwia uzyskanie dużo lepszej wydajności. Znacznie pomaga to w osiągnięciu lepszych wyników w grach, które wymagają dobrego refleksu.

Czym różni się zwykła myszka od myszki do gier?

Myszki gamingowe na tle „zwykłych” myszek wyróżniają się kilkoma kwestiami, z których zdecydowanie najważniejszą jest ich wyższe DPI (ang. dots per inch, dosłownie „punkty na cal”). DPI to parametr, który mierzy odległość, jaką może pokonać kursor na ekranie po przesunięciu myszy o jeden cal (2,54 cm). Bardzo wysokie DPI oznacza, że będą wykrywane nawet mniejsze ruchy Twojego nadgarstka. Może to nie być konieczne podczas na przykład wypełniania arkusza kalkulacyjnego, ale w grach jest niezwykle ważne.

Dobra a tania myszka gamingowa – co musi mieć a z czego możesz zrezygnować?

Wybierając myszkę gamingową, nie zawsze istnieje możliwość kupienia najdroższego, najbardziej zaawansowanego sprzętu na rynku. Idąc na kompromis, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Rozdzielczość zwykłych myszy komputerowych wynosi około 800 DPI. Nie daj się nabrać i nie kupuj tańszej myszy gamingowej o takich parametrach, która wyróżnia się jedynie oryginalnym wyglądem. W rzeczywistości tego typu sprzęt mógłbyś spokojnie kupić już za 20, a nie za 200 złotych.

Jaka więc rozdzielczość będzie odpowiednia? Przyjęło się, że minimalna rozdzielczość myszki dla gracza wynosi 1800 DPI. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale kupując tańszy sprzęt, nigdy nie schodź poniżej tej wartości. Warto przy okazji wspomnieć, że myszki dla graczy mogą mieć nawet 12000 DPI i więcej!

Kolejną bardzo ważną kwestią jest ergonomia i sposób wykonania. Istotne jest, by myszka dobrze leżała w dłoni, miała antypoślizgową obudowę, a być może nawet teflonowe ślizgacze.

A z czego możesz z powodzeniem zrezygnować? Z pewnością wymyślne oświetlenie, diody led i stylowy design, którego celem jest jedynie wyróżnienie się na tle konkurencji, nie jest powodem, dla którego warto dużo dopłacać. Konfigurowalne dodatkowe przyciski, dzięki którym będziesz mógł zaprogramować skróty klawiszowe, przydadzą się w niektórych grach, w innych zaś będą bezużyteczne. Ciekawym dodatkiem do myszy dla graczy jest możliwość jej dociążenia specjalnymi ciężarkami, jest to jednak rozwiązanie dla najbardziej zaawansowanych użytkowników

Jakie są rodzaje myszek do gier?

Typ myszy dla graczy, jaki wybierzesz, ma duże znaczenie. Największy dylemat użytkownicy mają zwykle z wyborem rodzaju sensora. Do wyboru jest mysz zaopatrzona w sensor optyczny i taką z sensorem laserowym.

Myszki z sensorem optycznym trafiły na rynek po raz pierwszy w latach 90-tych i wiele osób kojarzy je ze słynną kulką, tzw. trackballem. Jednak nowoczesne modele myszy optycznych również korzystają z naprowadzania światłem, a od urządzeń zaopatrzonych w sensor laserowy różni je to, że korzystają ze światła LED, a nie wiązki laserowej. Jaki typ myszy wybrać? Przyjęło się, że myszy laserowe to sprzęt dla profesjonalistów, zaś optyczne – dla początkujących graczy. Jednak takie stwierdzenie jest trochę krzywdzące. Faktem jest, że myszki optyczne charakteryzują się nieco niższą wydajnością, niż laserowe, ale w zdecydowanej większości przypadków będzie to słabo zauważalne. Myszki optyczne są jednak zauważalnie tańsze.

Kolejne istotne rozróżnienie to to na myszki bezprzewodowe i takie z kablem. Bardzo długo pokutowało wśród graczy przekonanie, że przewodowa myszka to jedyny możliwy wybór, ponieważ taki sprzęt oferuje większą precyzję ruchów. Dziś nie wydaje się ono zasadne, a myszka bezprzewodowa równie dobrze, a czasem nawet lepiej poradzi sobie z największymi wyzwaniami stawianymi przez gracza. Inna kwestia to okazjonalna utrata połączenia czy zakłócenia w transmisji danych. Takie sytuacje rzeczywiście mogą się zdarzyć i bardzo zakłócić grę w trakcie rozgrywki, jednak są one niezwykle rzadkie. Należy jedynie pamiętać, by myszka była zawsze naładowana.

Jak dobrać myszkę gamingową do swoich potrzeb?

Jaka myszka gamingowa będzie odpowiednia właśnie dla Ciebie? Wielu graczy zadaje sobie tego typu pytanie. Ważne jest z pewnością to, w jakie gry grasz. Na przykład gry typu RTS i MMO będą potrzebować dodatkowych przycisków, natomiast FPS-y to przede wszystkim niezbędny, piekielnie szybki czas reakcji. Nigdzie nie znajdziesz lepszej odpowiedzi na pytanie, jaka myszka najlepiej nadaje się do konkretnych gier, niż w środowisku graczy – na forach czy w social mediach.

Akcesoria do myszki gamingowej – w co warto zainwestować?

Wśród interesujących akcesoriów, które możesz dokupić do myszki gamingowej, warto wskazać następujące:

  • Stacja dokująca w zestawie do myszki bezprzewodowej – taki sprzęt pozwala naładować akumulatory w wygodny sposób, bez dodatkowej ładowarki.
  • Mouse bungee – czyli coś dla graczy preferujących mysz z kablem. Mouse bungee pozwala na uporządkowanie okablowania, dzięki czemu nie przeszkodzi Ci ono nagle podczas rozgrywki.
  • Podkładka pod mysz – bardzo ważny gadżet dla profesjonalnych graczy, który pozwala na zmniejszenie poślizgu i wypoczynek dla nadgarstka w spokojniejszych momentach rozgrywki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*