Testy penetracyjne a audyt bezpieczeństwa

Zarządzanie firmą wymaga wielu poważnych decyzji także w zakresie teleinformatycznym. Trzeba bowiem mieć tę świadomość, że dzisiaj ze wszystkich w zasadzie stron narażeni jesteśmy na ataki ze strony hakerów. Dlatego też często administracja serwerami to także audyt bezpieczeństwa. Czy jednak to wystarczy?

Audyt bezpieczeństwa – podstawowe informacje

Na początek warto jednak powiedzieć kilka słów o tym, czym w zasadzie jest taki audyt bezpieczeństwa. Otóż ważny jest już sam początek, ponieważ tu określane są normy, które nasz system powinien spełniać. Następnie sprawdzane jest, czy nasz system te normy posiada a zatem m.in. czy posiadany dobry program antywirusowy o odpowiednich parametrach, czy na pewno nasze zarządzanie sieciami spełnia wymogi prawne itp.

Testy penetracyjne – najlepsze uzupełnienie

Efektem takiego raportu są m.in. polecenia, co trzeba zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w firmie. Warto wykonać te kroki… i następnie wykonać pozorowany atak hakerski, czyli test penetracyjny. Dopiero takie zarządzanie sieciami będzie naprawdę skuteczne, ponieważ umożliwi nam określenie, czy rzeczywiście jesteśmy odporni na atak hakerski.

Audyt bezpieczeństwa IT vs. testy penetracyjne

Dlaczego zarządzanie sieciami poprzez audyt jest niewystarczające? Otóż jak się okazuje postępowanie nawet z najlepszymi normami wcale nie uchroni nas przed tym, że mimo wszystko coś pomiędzy poszczególnymi programami nie zajdzie na siebie, jakieś dane nie są tak chronione, jak powinny być i w efekcie ważne dane nam po prostu uciekną.