
Rozwój dziecka podzielony jest na kilka etapów, a jednym z nich jest utrata zębów mlecznych. Dlaczego zęby mleczne wypadają? Kiedy to następuje? W jakiej kolejności mleczaki wypadają?
Jakie są przyczyny wypadania zębów mlecznych?
Zęby mleczne zwykle pojawiają się u dziecka kiedy osiągnie ono wiek 6 miesięcy. Dzięki mleczakom dziecko radzi sobie z gryzieniem pokarmu.
Zęby mleczne mają zdecydowanie płytsze korzenie niż zęby stałe oraz ich mineralizacja jest słabsza. Zębów mlecznych jest 20, natomiast jeśli chodzi o zęby stałe to mamy ich aż 32 wliczając do tego zęby mądrości.
Żeby zęby stałe mogły wyrosnąć, najpierw muszą wypaść zęby mleczne.
Kiedy następuje proces wypadania zębów mlecznych możemy u dziecka zaobserwować ruchomość zębów oraz lekkie krwawienie podczas mycia zębów.
W jakim wieku zaczynają wypadać mleczaki?
Zazwyczaj zęby mleczne zaczynają wypadać w wieku 5 lat. Jednak niekiedy etap ten jest nieco opóźniony i zaczyna się w wieku 7-8 roku życia. Często dzieje się tak, że dziewczynki tracą szybciej zęby mleczne niż chłopcy.
Musimy wziąć pod uwagę, że proces wypadania zębów mlecznych jest różny, u niektórych po prostu zęby te wypadają szybciej u innych wolniej.
Zazwyczaj kiedy dziecko osiągnie wiek 12 lat, zęby mleczne są już wszystkie wypadnięte.
W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?
U dzieci zęby mleczne wypadają w kolejności wzrostu. Jako pierwsze wypadną zęby dolne, następnie 2, następnie górne, a na końcu kły, przedtrzonowce i trzonowce.
Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zębami mlecznymi, takie jak nieprawidłowe wypadanie lub trudności w tym procesie, rozmowa z dentystą może być warta Twojego czasu. Umów się na wizytę do dentystagliwice.pl. Może on dostarczyć rozwiązania, które sprawdzają się w poszczególnych przypadkach, a także doradzić, jak ich uniknąć w przyszłości.